
Na Balkánskou jízdu s
Rachadem jsem se přihlásila spontánně a na poslední chvíli. Jestli mé rozhodnutí nebylo až moc spontánní jsem řešila cestou do Brna hned několikrát: například když na Vysočině lilo nebo když jsem stoupala v silném větru podle plánku nad Brno do jakési zahrady, kde se akce konala.
Už asi víte, jak to nakonec dopadlo. Nelitovala jsem. Já, která celé léto tesknila, že nemám vlastní zahradu jsem se ocitla v romanticky zarostlé zahradě s již podzimní náladou. A když zavoněl kouř z ohně, bylo vše naprosto dokonalé... Jen Pán Bůh nedodal dobré světlo, fotky jsou proto trochu zasmušilé... Seminář probíhal téměř v rodinném duchu, včetně malého moc hodného miminka, které strávilo většinu času na trůnu a pozorovalo kolem sebe více méně rozjeté "dospěláky".

Co že bylo dobrého? Ráda bych se rozepsala více, ale trápí mě chřipka (což není to následek sobotní akce, tam jsme zdárně během celé akce bacily zaháněli ;-), a už se spíše vidím v posteli... A
tak si jenom projedeme v rychlosti
meníčko, tak trochu jsem opisovala
z originálu, který doporučuji si ho přečíst,
Rachad se tam krásně rozepsal o jednotlivých jídlech...
Začali jsme
ehmm, trochu netradičně a to delikatesami, které přinesla
Helli. Nevěřila jsem svým očím, když z baťůžku vyndavala
merguezy,
markhrout,
zalabia, ale i burčák a úžasné červené hroznové víno - prý ze "
Zelňáku". Slibný začátek, že?

Pak už jsme se jali likvidovat zásoby z
Rachadova baťůžku:
Začali jsme a vlastně i končili se
salátem z chobotnice. Uvařit chobotnici na ohni do měkka byl poněkud tvrdý oříšek, moc se jí nechtělo změknout, čekali jsme opravdu
hóódně dlouho, ale ten výsledek!!! Říká se, že v jednoduchosti je krása - jak by se to napsalo o jídle? V jednoduchosti úžasný chuťový zážitek? Možná, tak to je přesně případ salát z chobotnice.

Sardinky grilované ve vinných listech – opět další úžasně jednoduchý recept, čerstvé sardinky obalené ve vinných listech na grilu zakapané citronem. Áách!! Dostali jsme kreativní úkol: zabalit sardinku do jednoho vinného listu - můžu s klidem říci - kreativní jsme byli všichni... ;)

Krása, že? Vinné listy byly nádherně křupavé a jak jsem již psala, stačilo zakapat citronem a pustit se do jídla...
Pindžur – zmizel nějak moc rychle, úžasná pikantní pasta z opečených paprik, rajčat, cibule a lilku. Jedli jsme to samotné a zbytek potom s námi vlastnoručně upečeným chlebem na grilu.

Feta na grilu - další krása v jednoduchosti. Plátky lahodné ovčí fety s paprikou a cibulí v alobalu balené na grilu připravované... Píšu si poznámku: zjistit, kde byla tato feta zakoupena. Nechutnala totiž tak, jako kdyby do ní někdy vysypal balík soli...

Smažené polentové hranolky – udělám pokus - vyzkouším a zkusím podstrčit svým nevlastním dětem odchovaným McDonnaldem, co na to jako řeknou - třeba si poslechnu, že je to hustý ;-)

Ryba na brudet – pomalu dušená ryba, s bílým vínem, rajčaty, česnekem a chilli a to všechno na ohni...

V tu chvíli jsme všeho nechali a všichni usedli s vidličkou a v tichosti se pustili do jídla...

Samozřejmě, že nic nezbylo... ;-)

Smažené jablkové latkes – jablíčka v alkoholu naložená a v těstíčku smažená, krásná sladká a opět jednoduchá sladká tečka.

Na cestu jsem si dala panáček salepu a z kopce dolů na šalinu jsem už poletovala spolu s podzimními listy. Ještě včas před vstupem do civilizace jsem převlékla svetry a doma jsem se musela vyprat celá...

Když se mě
Rachad zeptal, který recept bych tady ráda zveřejnila, tak jsem bez váhání řekla, že salát z chobotnice, ale ve vlaku cestou domů jsem si probírala znovu jednotlivá jídla a zjistila, že všechna byla nesmírně dobrá, jednoduchá a opět nesmírně barevná.
Recept na salát z chobotniceBudeme potřebovat:
1 chobotnice cca 1,5kg
0,5 l červeného vína
česnek
cibule
4 větší brambory
bílý vinný ocet
sůl
pepř
olivový olej
zelená plocholistá petrželka
kvalitní olivový olej
Očištěnou chobotnici dáme vařit do osolené vroucí vody s červeným vínem, dvěma stroužky česneku, pepřem a půlkou cibule. Vaříme mírným varem úplně do měkka. Uvařenou chobotnici vyjmeme, a do vývaru dáme uvařit oloupané brambory, pokrájené na kolečka, nebo na osminky. Vychladlou chobotnici pokrájíme na asi 3 cm kousky, uvařené a vychladlé brambory rozložíme na větší talíř. Na brambory rozložíme nakrájenou chobotnici, ozdobíme kolečky cibule, nasekanou petrželovou natí, důkladně opepříme, zastříkneme vinným octem a zalijeme kvalitním olivovým olejem. Podáváme s vínem, v němž jsme vařili chobotnici, s bílým chlebem jako předkrm.