
Nejspíš, když očekáváte návštěvu a nechce se Vám trávit spoustu času přípravou pohoštění a večer si chcete řádně užít. Tak v tom případě doporučuji právě masové fondue. Vy připravíte základní ingredience a pak si vlastně každý "vaří sám".
Masové fondue?
Masové fondue pochází z Číny (narozdíl od toho sýrového, které je původem ze Švýcarska).
Na slabé plátky nakrájíte maso, zeleninu, houby - napíchnete na vidličku a vaříte ve vývaru v kotlíku, který je uprostřed stolu a vaří se v něm vývar. Na stole je připraveno vícero druhů omáčiček, do které uvařené maso (zeleninu, houby) namáčíte, pojídáme, povídáme a vše zapíjíte dobrým vínem. Jako přílohu můžete použít rozpečené bagety, brambory či zeleninový salát.

Tak předně nádobu s vtipně děravou pokličkou, vidličky (nejlepší jsou ty, které mají na konci různé barvičky, tak si každý účastník fondování pozná tu svou), a stojánek, pod kterým je umístěn zdroj tepla - buď na pevný líh nebo speciální gel. Toť základní výbava. Existují také moc pěkné soupravičky včetně mističek na omáčičky, které si můžete otáčet podle chuti na svoji stranu + talířky s přihrádkami na omáčky, aby se Vám nestekly dohromady. Moc pěkný obchůdek na všechny fondue a raclette udělátka jsem viděla v obchodním centru CČM na Černém Mostě. Nově nabízí základní nádobu na masové fondue i Ikea.
Základní recepty na omáčičky:
pokud se Vám nechce omáčky připravovat, lze zakoupit již hotové omáčky (třeba Heinz jich nabízí nepřeberné množství) a pouze je rozlít do jednotlivých mističek. Já zde uvádím pár rychlých, sice na bázi majonézy, a to proto, že majonézové nám chutnají nejvíce...
- 100g majonézy, 1PL kari, 1PL citronové šťávy, špetku cukru
- 100g majonézy, 1PL koňaku, 2PL kečupu, špetka chilli
- 100g majonézy, 50g rozdrcených bylinek, 1 stroužek česneku, bazalka nastříhaná na malé kousky, citron, sůl
A vývar?
Záleží na Vás, buď použijete instantní (třeba jako já;-)) nebo si vyrobíte vlastní, masový, zeleninový, vše záleží na Vás, času, chuti... Je třeba dodat, že na konci hodování je vývar úžasně silný, voňavý a rozlije se všem přítomným a vypije se... Bohužel ne vždy na tento zlatý hřeb zbývají síly, či spíše místo...
Základní recept, kterak rozpéct bagetku jsem se dozvěděla na oblíbené stránce:
a k fondue jsem bagety připravila přesně takto:
nechala změknout máslo, vmíchala rozdrcený česnek, provensálské koření, podélně nakrojila bagetu (ale nedokrojila), potřela máslem, zabalila do alobalu a nechala v troubě na 200 °C cca 15min.
